Pít či nepít

Které nápoje můžeme počítat do pitného režimu? Jak je to s alkoholem? Zde se dozvíte můj pohled na věc.

V podvědomí jistě máte, že ke zdravému životnímu stylu patří nekuřáctví, abstinence alkoholu, cvičení a zdravé stravování. V tomto článku bych vám ráda objasnila další položku, kterou naleznete na mém seznamu „10 základních věcí, které je třeba znát, abyste žili zdravým životním stylem“.

Je jí pitný režim, který by se měl skládat z čisté neperlivé vody. Ideálně voda pokojové teploty, která stojí na stole minimálně 30 minut, aby se z ní uvolnily sloučeniny chloru a vyrovnala se teplota. Doporučuji mít čistou vodu napuštěnou z vodovodu ve velké průhledné nádobě na stole a během dne si z ní nalévat. Může to být karafa na víno, konvice na čaj nebo speciální nádoba na vodu. Kreativitě se meze nekladou.

 

Pokud máte chuť na sladké, nebo se potřebujete jen trošku osvěžit a energizovat, doporučuji si do sklenice s vodou vymačkat půlku citronu a vypít. Toto osvěžení si můžete dopřát až 3x denně. Dopoledne, po obědě a odpoledne.

 

TIP: Pokud jste v práci, určitě pro vás nebude problém vzít si do práce 1 citron, který si vymačkáte do sklenice s vodou.

Jak píšu tento článek, dostala jsem neodolatelnou chuť na lehkou kyselkavost a svěžest, kterou tento blahodárný nápoj poskytuje. Hned jsem šla potěšit mé chuťové pohárky a naladit mou mysl, abych mohla pokračovat ve psaní, protože teď přijde ta poučná část.

Proč citron? O důležitosti vitamínu C se můžete dozvědět v mém článku „Citron a důležitost vitamínu C pro zdravé tělo“ Již brzy

Kolik mám vypít vody?

Pokud vás zajímá, kolik je potřeba vypít vody denně, tak je to 4 dcl na 10 kg tělesné váhy. Já to ale nedělám. Za mě není důležité počítat, kolik litrů denně vypiji. Nechci se stresovat počítáním sklenic či zapisováním vypité vody. Kdybych některý den nestíhala pít dostatek tekutin a večer bych zjistila, že mi jeden litr chybí, abych byla zdravá a žila zdravě, tak ten zbývající litr na večer určitě do sebe cpát nebudu.

Pokud najednou vypijeme příliš tekutin, nadmíru zatížíme naše orgány. Chudáci ledviny, střeva, srdce a cévy, které by dostaly pořádně zabrat, aby takové množství vody během chvilky přecedily přes naše tělo. Nehledě na náš spánek, který by byl narušený častým nucením na močení.

Poslouchej své tělo

V tomto bodě bych ti doporučila, abys poslouchala své tělo. Tvé tělo ti řekne, kdy máš pít. Stačí si to jen uvědomit. Navrhla bych praktickou radu. Měj sklenici s vodou vždy nalitou a postavenou tak, abys na ni dobře viděla. Když letmým pohledem přelétneš po pokoji a uvidíš sklenici s vodou, tvoje podvědomí na to zareaguje tím, že se bude chtít napít, pokud bude vodu potřebovat.

Pokud se neposlechneš nebo jsi ve vytížené situaci, kdy na pití opravdu nemáš ani pomyšlení, začne tě bolet hlava. Tady už je na místě, aby ses zastavila a uvědomila si příčinu bolesti.


Pokud toužíš vědět víc, jak postupovat při bolení či tlaku v hlavě, můžeš se více dozvědět v mém článku „5 zklidňujících technik jak na bolest hlavy“ již brzy

Co nepít?

Doporučuji nepít slazené, energetické a alkoholové nápoje. Jsou vysoce kalorické, prudce vám stoupne hladina cukru v krvi a stane se nestabilní. Tělo dostane signál, aby cukr co nejrychleji uložil do buněk a tam zůstane ve formě tuku. Prudký pokles cukru v krvi může způsobit vaši další chuť po cukru a emoční nevyrovnanost.


Černý a zelený čaj a kávu pít můžete, ale musíte vypité množství „vykompenzovat“ čistou vodou, protože dané nápoje vás kvůli kofeinu odvodňují. Tyto nápoje se do pitného režimu nepočítají.

Kofein nabuzuje organismus, uvolňuje stresové hormony do krve spolu s tuky a cukry, čímž zvyšuje krevní tlak a diurézu (více močíme), dlouho nám koluje v krvi, protože se játry odbourává pomalu a narušuje nám spánek. Doporučuji pít kávu jen dopoledne, aby se kofein stihl do noci odbourat.


TIP: Kofein obsahuje i kakao a čokoláda, proto bychom je měli jíst/pít spíše v dopoledních hodinách.

Co můžu pít?

Kromě vody můžu pít neslazené bylinkové čaje. Obsahují různé účinné látky, které našemu tělu prospívají. Uvedu některé na příkladu. Máta, fenykl, kmín a anýz jsou bylinky vhodné při nadýmání, heřmánek působí příznivě na žaludek. Meduňka zklidní naši mysl. Zázvor a kurkuma posiluje imunitu. Pampeliška působí hojivě na játra. Kopřiva očišťuje…

TIP: Doporučuji si nastudovat účinky bylinek, které pijeme v čaji, abychom užívali jen ty, které naše tělo právě potřebujeme.


Ovocné šťávy získané čistě z ovoce nejsou vhodné na hašení žízně. Jsou vysoce kalorické a zvýší nám rychle hladinu cukru v krvi. Vzhledem k obsahu vitamínů z ovoce bych ovocné šťávy do pitného režimu zařadila, ale pouze skleničku denně na zpestření.

tea time, poetry, coffee

Pozor na džusy!

Vždy pozorně čtěte složení. Často jsou přislazované. Místo džusu si raději dopřejte vodu s ovocem nebo samotné ovoce, které obsahuje i vlákninu.

wine bottle, wine glasses, glasses

Alkohol

Alkohol do pitného režimu nepočítáme. Odvodňuje nás. Sama alkohol piji jen výjimečně. Nechutná mi. Smrdí mi. Po jedné skleničce vína se mi začne točit hlava. Vnímám to negativně. Je to něco, co oblbuje moje tělo, mé vnímání sebe samé. Při usínání cítím, jak mi vibruje celé tělo. Jsou to nepříjemné vibrace. Ne takové, jako když se snažím napojit na své vnitřní já, mé senzorické srdce či jak to chcete nazvat – to jsou příjemné vibrace, které se mi šíří tělem. Po alkoholu se opravdu cítím špatně.

Možná až začnete více poslouchat své tělo, to volání o pomoc taky uslyšíte. A to nemluvím o pocitu hladu, který mě zasáhne jako chtíč, když se napiji alkoholu. To pak řádím jako tasmánský čert po kuchyni a hledám, co bych kde ještě snědla. Bolení hlavy je mi odpovědí na otázku, zda pít či nepít alkohol.

Shrnutí, co pít či nepít:

ANO: neperlivá voda, bylinkový čaj

Spíše ANO: ovocná šťáva – doporučuji 1 sklenku denně

Spíše NE: zelený a černý čaj, káva – přiměřeně, protože odvodňují, nepočítají se do pitného režimu

NE: slazené nápoje, alkohol, energetické nápoje

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *