Proč vyrábět přírodní mýdla?

Už slovo „přírodní“ evokuje ve mně pocit, že je mou součástí. Příroda mě od mala obklopovala a měla jsem ji nesmírně ráda. Vše, co je z přírody mi lichotí a chci ji mít co nejvíc kolem sebe.

Ráda bych měla domácnost non-toxic, na kůži si dávala jen přírodní produkty, které jsou minimálně upravené, prala v přírodním prášku a ovoněla si prádlo jen esenciálními olejíčky.

Snažím se co nejvíc navracet k přírodě, protože příroda má všechno hezky zařízené. Všechno do sebe zapadá. Důmyslný koloběh života, střídání ročních období, harmonie v rostlinné, živočišné i mikrobiální říši.

Trávíme většinu času uzavření v budovách. Málokdy si dopřejeme pobyt venku v přírodě. Naše zdraví chátrá. Tak se snažme alespoň doma být obklopení co nejvíc přírodními produkty.

Výroba mýdel je trochu jako vaření. Používám nerezové hrnce, ve kterých vařím rýži či polévku. Používám kuchyňskou váhu, na které odvažuji mouku do těsta. Používám mixér, kterým mixuji omáčku. Když mýdlo umixuji, tak vypadá jako puding či jablečná přesnídávka.

TIP: Když chci, aby kuchyňské náčiní bylo opět schopné běžného provozu a styku s potravinami, důkladně je omyju a následně svěřím do péče myčky.

Největší rozdíl vidím v tom, že u výroby mýdel musím mít ochranné pomůcky. Musím si ochránit oči, kůži a plíce.

Na oči si nasadím průhledné plastové brýle, na ruce natáhnu jednorázové rukavice, obleču si dlouhý rukáv a plíce ochráním zapnutou digestoří na maximum.

Výroba mýdla je nebezpečná především při manipulaci s hydroxidem sodným. Což je velmi silná žíravá zásada, která vypadá jako malé bílé kuličky. Používá se na čištění odpadu například pod obchodním názvem Krtek.

My mýdlařky ale nedoporučujeme používat tyto přípravky. Ty jsou určené především na odstraňování špíny, tudíž nečistoty či jiná příměs v přípravku nevadí.

Do mýdla preferujeme přidávat hydroxid sodný, který je připravovaný k těmto účelům a ten seženete jen v internetových obchodech, kde si můžete rovnou objednat i různé oleje, přírodní barviva a vůně, které se do mýdel přidávají.

Mýdlaření je tvořivá činnost

Nejdřív se realizujete při sestavování receptu. Vymýšlíte, pro jaký účel budete mýdlo používat. Jemné a hydratační do sprchy? Velmi pěnivé a výborně odstraňující nečistoty? Krásně ovoněné esenciálními olejíčky či přírodní jen s vůní medu?

Pokud vám chemické výpočty ve škole nešly, tak nezoufejte. Podle vaší preference si do mýdlové kalkulačky naklikáte příslušné oleje a ona vám spočítá, kolik hydroxidu a vody musíte přidat. To je paráda!!

Další kreativní část přichází s výběrem designu. Je spousta vzorů, které můžete zkusit. Pro začátek bych doporučila vzory vůbec nezkoušet, i když vás to MOC láká! To znám. Pak z toho ale vznikne patvar, který nemusí být bezpečný. Pro začátek stačí, když si zvolíte jednu barvu a jednu vůni.

Čím víc se budete nořit do tajů mýdlaření, tím víc budete chtít experimentovat. Jak se vzory, barvami, vůněmi, tak se složením mýdla.

Ach! To je tak kráásné 😊

Ještě jsem vás dostatečně nenadchla?

Oproti vaření je u mýdel výhoda, že vydrží! A vy se jimi můžete chodit kochat, čmuchat a mazlit 😀

A ještě jedna věc na závěr. Největší radost mám, když mýdlo můžu darovat. Napíšu na barevný papír složení mýdla, dám do papírového sáčku, scvaknu koníkem a daruji komukoliv, kdo k nám přijde na kávu.

Mýdel mám doma tolik, že návštěvy nestíhají chodit. Nechcete se u mě taky zastavit? Třeba si návštěvy u vás doma na to tak zvyknou, že se k vám budou rády vracet.

S láskou Hanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *