Dýňové mýdlo

Krajina se začíná zbarvovat do hněda, červena a žluta. Fouká místy ještě teplý vítr, dozrávají jabloně a dýně. Dny se zkracují a je nám jasné, že už se venku neohřejeme. Je podzim a s ním přichází oranžová barva dýní.

Pomalu lidi začínají myslet na Vánoce a já k tomu věnuji svou pozornost dýním a Halloweenu. Takové sezónní dýňové mýdlo ovoněné skořicí, hřebíčkem a citronovou vůní vavřínu je jako jemné pohlazení, jak pro mou pokožku, tak pro pochmurnou podzimní náladu.

Dýňové pyré díky svým cukrům zvýší pěnivost mýdla a na dotek působí hedvábně. Oranžová barva se částečně přenese do mýdla. Pokud chcete intenzivnější oranžovou, doporučuji obarvit oranžovou micou nebo sušeným a rozdrceným květem měsíčku.

Dýně je nabytá minerály a vitamíny, které částečně přecházejí do mýdla. Pokožka tak bude opečovaná, vyživená a nevysušená.


Chtěla bych se s vámi podělit o jeden recept na dýňové mýdlo.

Nejdřív si uděláme dýňové pyré. Omyjeme dýni hokkaido, rozpůlíme a vydlabeme semínka. Dýni nakrájíme na kostky a uvaříme s trochou vody do měkka. Zabere to cca 20 minut. Následně důkladně rozmixujeme a směs přepasírujeme přes jemné sítko. Nechceme v mýdle hrudky, že?


Dýňové pyré můžeme zamrazit v tvořítkách na led nebo rovnou použít do mýdla.
Doporučuji množství dýňového pyré odečíst od vody, ale přidat do olejů, a ještě trochu pomixovat tyčovým mixérem, abychom docílili co nejjemnější mýdlo.

Suroviny pro výrobu:

  • Voda 257 g (čtvrt až půl množství vody nahradit dýňovým pyré, ale přidat ho do olejů)
  • NaOH 128 g (poměr voda : hydroxid je 2:1)
  • Olivový olej pomace 550 g (55 %)
  • Bambucké máslo 300 g (30 %)
  • Kokosový olej 150 g (15 %)
  • EO litsea cubeba 15 g
  • EO skořice 10 g
  • EO hřebíček 5 g
  • SF 8 % (super fat = přetučnění, kolik olejů zůstane nezmýdelněných a budou nám pečovat o blaho pokožky)

Postup:
1) odměříme vodu, dýňové pyré a hydroxid sodný do nerezových nádob. Za dodržení bezpečnostních postupů (ochranné pomůcky – brýle, rukavice, dlouhé rukávy, uzavřená obuv, v dobře větrané místnosti nebo pod digestoří, bez dětí, domácích mazlíčku a nejlépe i manželů :D)

2) Nalijeme hydroxid do vody a mícháme nerezovou lžičkou, dokud se nerozpustí, páry nevdechujeme, odložíme na bezpečné místo k vychlazení

3) Do další nerezové nádoby (hrnce) odvážíme tuhé oleje (kokos, bambucké máslo) a rozpustíme na mírném plamenu, následně přidáme olivový olej, esenciální oleje a dýňové pyré, směs rozmixujeme tyčovým mixérem

4) Oleje a roztok hydroxidu by měly mít přibližně stejnou teplotu, ideálně v rozmezí 36-40 °C

5) Roztok hydroxidu vlijeme do olejů a metličkou mícháme, než nám vznikne puding.

6) Hmotu nalijeme do formy, vrch můžeme posypat skořicí

7) Mýdlo zabalíme do deky a necháme 24 hodin odpočívat, nebo dáme na 2 hodiny do trouby na 50 °C a necháme zchladnout 12 hodin

8) Vyjmeme z formy a krájíme nožem nebo strunovým kráječem na požadovaný tvar mýdla

Pokud jste recept vyzkoušeli, nebo máte nějaký dotaz, můžete mi napsat na messenger přes FB stránku, kde můžete sledovat novinky, objednat si voňavý balíček nebo se přidat do soukromé FB skupinky Tvořivý svět přírodních mýdel, kde můžete sdílet vaši zkušenost s přírodními mýdly nebo se podívat na mé výtvory a inspirovat se.

Díky, že jste dočetli až sem 🙂

 

S láskou Hanka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *